Hayatın Anlamı Tevhid
Yazarımız Duygu Turan 'ın yeni yazısı Hayatımızın Anlamı Tevhid

La ilahe illallah…

Allah’tan başka hiçbir ilahın bulunmadığını, O’nun dışındaki tüm ilahların  sahte olduğunu, yaratan ve hakimiyet sahibi olanın biricik ALLAH olduğunu ilan eden mübarek bir kelime.

Kainattaki en büyük gaye Allah ı birlemektir. Gökler ve yeryüzü Allah’ı birlemek için yaratılmıştır. Gönderilen tüm Resullerin, indirilen tüm kitapların ortak mesajı Allah’ı birlemektir. Uğruna canlar feda edilen, nice şehitlerin verildiği, söyleyenin mal, ırz ve canını güvencede tutan şanı yüce bir kelime.  Öyle bir kelimedir ki bu; cennet ve cehennem onun için yaratılmıştır. Mizanlar bunun için kurulacak, okunacak defterlerde ki ölçü bu kelime olacaktır. Ve insanlık bu kelime ile bağları neticesinde cennet veya cehenneme yerleşecektir. İşte! Tüm bunlar tevhid kelimesi LA İLAHE İLLALLAH içindir.

Kökü yerde sabit, dalları göğe uzanan, Allah’ın izniyle her daim meyvesini  veren güzel bir ağaç gibidir. Kendisine tutunanı cennete götürecek sağlam bir kulptur.

Peki; Müslümanların çoğunluğunun sadece dil ile telaffuz etmekle yetindikleri bu muazzam kelimenin anlam ve mesajı nedir?

LA İLAHE İLLALLAH kelimesi iki rükûundan oluşur. Birincisi; ret ve inkar anlamını ifade eden LA İLAHE kısmıdır. Allah dışındaki tüm ilah ve ilahlık iddiasında olanları inkâr, kabul etmeme anlamına gelir. İkincisi; ispat ve kabul anlamını ifade eden İLLALLAH kısmıdır. Allah azze ve celle nin hak ve tek ilah olduğunu, ilahlık vasfına layık, hak sahibi sadece O’nun olabileceğini kabul etmektir. Bu iki kısmın birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir.  LA İLAHE İLLALLAH, KAİNATIN TEK BİR ELDEN YARATILIP, İDARE EDİLDİĞİNİN KABUL VE İLANIDIR. AKSİNİN İDDİA DAHİ EDİLEMEYECEĞİ BİR HAKİKATTİR…

Hayati önem taşıyan bu kelimenin daha net anlaşılması için tevhidin kısımlarını şöyle özetleyebiliriz;

Rububiyet Tevhidi:  Yaratılmış her şeyin, Allah tarafından yaratıldığını, rızıklandırıldığını, öldürme, diriltme vasıflarının O’na ait olduğunu kabul etmektir. Tüm insanların fıtratına yerleştirilmiş olan bu tevhid, günümüz insanları tarafından da inkâr edilemeyecek durumdadır. Zira ateist olduğunu iddia eden bir kişi bile aslında kâinatın yaratıcı tarafından var edildiğini kabul etme mecburiyetinde kalır. “Allah tan başka bir yaratıcı var mıdır?”  Fatır Suresi, 3.ayet

Uluhiyyet Tevhidi: İbadet ve kulluğun sadece Allah’a ve Allah için yapılmasıdır. Tüm peygamberler kavimlerini uluhiyyet tevhidi noktasında uyarmışlardır. Çünkü; İNSAN, ALLAH’I YARATICI OLARAK KABUL EDERKEN; O’NUN HAYATINA MÜDAHALE ETMESİNİ İSTEMEMEKTEDİR. İşte, uluhiyyet tevhidi yaratanın aynı zamanda hükmettiğine iman etmektir. Araf, 54. Ayette;’’ şüphesiz ki rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arşa istiva eden; geceyi durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda YARATAN  ALLAH’tır. BİLESİNİZ Kİ; YARATMA DA HÜKMETME DE YALNIZ O’ NA AİTTİR. Alemlerin rabbi olan yüceler yücesidir.’’

İsim ve Sıfat Tevhidi: Allah’ın isim ve sıfatlarında birlenmesidir. Allah’a ait olan özellik ve güçlerin O’ndan başkasında olamayacağına iman etmektir. Her şeyi işiten, gören, kalplerin gizlediklerini bilen, dualara icabet eden, hüküm ve hikmet sahibi, mülkün tek hakimi sadece ve sadece ALLAH’tır. İnsanlardan bazıları bu sıfatları Allah ile beraber başka varlıklara yüklemişler böylece tevhidi bozup şirke düşmüşlerdir. En acı olanı da bunu Allah’a yakınlaşma adına yapmış olmalarıdır.

Sözün özü şudur ki; LA İLAHE İLLALLAH, TEK OLAN ALLAH’A KULLUK VE O’NUN KATINDAN GELENLERE BOYUN EĞMEKTİR. İyice idrak edilmelidir ki; sadece dil ile söylenilmesi için indirilmemiş, kendisiyle hayatı şekillendirmek, yaşamı düzenlemek, gizli ve açık tüm hallerde bu kelimeye tabi olmamızın emredildiği mübarek bir kelimedir. Yaratma ve yaşatmada, kural koyma ve hüküm vermede, fayda ve zara vermede Allah’tan başka veya Allah ile beraber hiçbir varlık ve otorite yoktur. İşte bu; imanın aslıdır…

 ‘’ De ki: BENİM NAMAZIM, İBADETİM, HAYATIM VE ÖLÜMÜM, HEPSİ ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH İÇİNDİR.’’ Enam Suresi; 162. AyetHenüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun!

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yazın

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Endişe Etmeyin. (*) koyulan alanlar zounludur.

Diğer Yazılarımız