Tahta Kaşık Temizliği

Mutfakta yemek yaparken en çok kullandığımız gereçlerden olan tahta kaşıkları, asla bulaşık makinesinde yıkamamalı. Sık kullanılan tahta kaşıkların temizliği son derece önemlidir. Çünkü tahta kaşıklar içine girdikleri karışımı tahta dokusuyla içine çekerler. Tahta kaşıklar, sadece yemekleri değil deterjan kalıntılarını da içlerine çekerler. Bu da son derece tehlike içermektedir ,bu videoda (size özellikle göstermek için) bir kaç kez makinede yıkadığım tahta kaşıklarının nasıl temizlenmesi gerektiğini göstermek istedim, ihtiyacımız olan tek şey sirke ve karbonat.

Öncelikle tahta kaşıklarımızı bir tencereye koyalım, üzerine 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 çay bardağı sirke ve üzerine çıkacak kadar kaynar su döktükten sonra kaynamaya bırakalım ,kaynadıkça tencerenin kenarlarında biriken yağ ve deterjan kalıntılarını göreceksiniz. 15 dakika kadar kaynadıktan sonra suyunu döküp bu sefer sadece su koyarak  10 dakika daha kaynatın ve iyice duruladıktan sonra bez üzerinde kurumaya bırakın, bunu ayda iki kez yapmanız yeterli olacaktır.
NOT: En iyi tahta kaşık şimşir veya kayın ağacından olur ,vernikli tahta kaşıkları asla sıcak yemekte kullanmayın.Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun!

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yazın

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Endişe Etmeyin. (*) koyulan alanlar zounludur.

Diğer Yazılarımız